PDKS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? - Pera Passage

PDKS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

PDKS Nedir?

PDKS, rekabetçi sektörde hizmet veren işletmeler için önemlidir. Her sektörde olduğu gibi ithalat ve ihracat alanında faaliyet gösteren işletmeler, personellerini iyi yönetebilmelidir. Çalışanların takip edilmesi, denetlenmesi ve yönetilmesi, işletmelerin operasyonel kârlılığını artıran en önemli unsurlardır.

Pera Passage çözümleri sayesinde pek çok E-Ticaret devine kolaylık sağlamaktadır. Rekabetçi bir sektörde yer alıyor ve kreatif çözümler ile fark yaratmak istiyorsanız, hizmetlerimize göz atmalısınız.

PDKS Nedir?

PDKS, bir kurum veya kuruluşlarda görev alan personellerin işe giriş, çıkış ve vardiyalarını kontrol edebilmeyi sağlayan personel yönetim programıdır. PDKS açılımı Personel Devam Kontrol Sistemi kelimesidir ve adını baş harflerinin kısaltılmasıyla almıştır.

Personel Devam Kontrol Sistemi veya diğer bir tabirle PDKS, parmak izi; kart okuma, yüz tanıma sistemleri ve otomasyon gibi çeşitli sistemleri kapsar. Personel Puantaj Sistemi, Eleman Kontrol veya Vardiya Kontrol olarak adlandırılabilir. Bu cihazlar, personelin giriş çıkışlarını kaydeden donanım kısmını oluştururken, muhasebe ve bordrolama programları ile entegre olan yazılımlar da doğrudan Personel Devam Kontrol Sistemi’ne bağlantı sağlar.

Personel yönetimi için temel bir gereksinim haline gelmiş bir sistem olarak, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve farklı büyüklükteki tüm şirketler tarafından benimsenmiştir.

PDKS Verileri Nedir?

PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi) verileri, bir işletmedeki personelin giriş, çıkış, fazla mesai, izin gibi durumlarına ilişkin kayıtları içeren program verileridir. Veriler, işletmenin personel yönetimi, ücretlendirme, izin yönetimi gibi süreçlerini etkileyen önemli bilgilerdir. Personel faaliyetlerine ilişkin pek çok bilgi PDKS sayesinde ölçülebilir, değiştirilebilir ve düzenlenebilir hale getirilir.

PDKS personellerin;

 • Giriş ve çıkış saatleri,
 • Günlük çalışma saatleri,
 • Fazla mesai bilgileri,
 • İzin veya mazeret bilgileri,
 • İşe devam etmeme durumları,
 • Tatil ve resmi bayramlar,
 • Yemek arasındaki geçirdikleri süre,
 • Çalışma saatlerinin kanunlarla uyumluluğu gibi verileri toplar.
Önerilen İçerik  Oryantasyon Nedir? Oryantasyon Eğitimi Ne Demek?

Veriler, işletmenin günlük operasyonlarını daha etkili bir şekilde yönetmesine yardımcı olur. Personel Devam Kontrol Sistemi, insan kaynakları ve mali departmanlar için önemli bir araçtır. Çünkü personel yönetimi, ücretlendirme politikaları ve izin süreçleri gibi stratejik kararların alınmasında kullanılır.

PDKS Ne İşe Yarar?

PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi), bir işletmedeki personelin çalışma saatleri, devamsızlık durumu, izin kullanımı ve benzeri birçok önemli bilgiyi düzenlemeye ve kaydetmeye yarar. İşletmelerin personel yönetimi, güvenlik ve ücretlendirme gibi önemli alanlarda daha etkili olmasını sağlar.

İşletmelerde kullanılması önerilen PDKS;

 • Puantaj sistemi için daha efektif kullanım sağlar,
 • Personel yönetimi konusunda tam erişim sunar,
 • Personellerin sistemden haberdar olması verimliliklerini artırır,
 • Ücretlendirme, mesai veya çalışmayan işçi gibi veriler daha kolay görünür,
 • Raporlama ve analiz için ideal bir sistemdir.

Kısaca PDKS, işletmelerin personel yönetimi, güvenlik ve ücretlendirme gibi önemli alanlarda daha etkili ve düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan kapsamlı bir sistemdir.

PDKS Nasıl Kullanılır?

PDKS, elektronik kart veya QR kod gibi elektronik sistemsel yazılımlar ile kullanılır. Sistemi kullanmak için bir dizi donanım ve yazılım bileşeni gerekir. Donanım kurulumu, yazılım kurulumu, personel tanımlama ve entegrasyon bunlardan bazılarıdır.

Personel Devam Kontrol Sistemi, tüm ticari işletmeler için uygun bir çözüm olabilir. Özellikle orta ve büyük ölçekli işletmelerde, personel yönetimi ve zaman takibi konusundaki yoğunluğu hafifletmek amacıyla tercih edilmektedir. Ayrıca, vardiyalı çalışma sistemine sahip işletmelerde bu sistem oldukça etkili bir uygulama olarak kendini gösterir.

Bu tür işletmelerde, farklı saat dilimlerinde çalışan personelin takibini manuel olarak yapmak zaman alıcı olabilir ve hatalara yol açabilir. Elektronik bir Personel Devam Kontrol Sistemi, bu süreci otomatikleştirir ve anlık olarak personelin giriş-çıkış saatlerini kaydederek her an erişilebilir durumda tutar.

Önerilen İçerik  SWOT Analizi Nedir?

PDKS Programı İşletmede Neden Kullanılır?

İşletmeniz için en uygun Personel Devam Kontrol Sistemi çeşidini seçmek, personel takip işlemlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirerek iş yükünü önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir. PDKS kullanımı, bu iş yükünü yönetici veya sorumlu personelden alarak zaman tasarrufu sağlar.

Programlar, kontrolden sorumlu kişinin yapabileceği hataları ve eksik girişleri önler. Elektronik ortamda anlık olarak kaydedilen her hareket, hatasız ve doğru bir şekilde işlenir, bu da veri doğruluğunu artırır.

PDKS’nin kullanımıyla, raporlama ve diğer veri tabanlı görevler için ön hazırlık süreci önemli ölçüde kısalır. Elektronik sistemler sayesinde verileri hızlı bir şekilde çekebilir ve raporlarınızı kolayca hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, bordro süreçleriniz de hızlanarak işletmenizin genel verimliliğini artırır. Bu sayede, iş süreçlerinizi daha etkili bir şekilde yöneterek zaman ve kaynaklarınızı daha verimli kullanabilirsiniz

Pera Passage, Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) nedir hakkında detaylı bilgiler sundu.

Benzer Gönderiler

Oryantasyon, zaman ve mekân fark etmeksizin uyum için gereklidir. Yönlendirme veya yön verme anlamlarına da gelen Oryantasyon sözcüğü, doğru anlaşılamadığı...

Yetkinlik, Latince bir kelime olan Curriculum Vitae (CV) yani özgeçmiş içerisinde önemli bir konudur. Bireyin bir konuda yetkinliği, becerileri ve...

Özlük dosyası personel çalıştıran işletmelerin çalışanları adına kayıt tutması için gereklidir. Personel özlük dosyası olarak da bilinen bu dosya, Türk...

Demo Talebi